Aspen Pumps
ASPEN Peri Pro+ pump FP3391 with reservoir | Peri Pro+ FP3391
Item number: AFP3391
EAN: 5060144949578
Peri Pro+
The new Peri Pro+ pump offers outstanding reliability with an industry-first 5-year warranty*. Based on stepper motor technology and software control, this version offers intelligent pump technology similar to the latest mini pumps, always with the aim of minimizing noise and hose wear.
- Max. Delivery rate
Max. Delivery rate 15 l/h Max. rec. Delivery head
Max. Delivery head 12m (delivery rate 15 l/h)
Main features
- Intelligent functions
- Flexible installation with excellent buoyancy
- Easy installation with patented fastening technology
Suitability
- Split systems for high walls; Ducted units; floor-standing and chassis units
Ideal for... Hotel rooms and other locations for remote installation
Scope of delivery
- Hose condensate pump
- m plug-in power/sensor cable
- Wall mounting bracket
- Fixing kit
- Installation manual
* without hose and subject to correct installation and operation
Data based on: PERI PRO+ @ 110-230 VAC 50/60Hz
Max. Delivery capacity: 12m (delivery capacity 15 l/h)
Max. recomm. Delivery head: 12m
Max. Suction height: 3m
Noise level: 21 dB(A) @ 1m
Supply voltage: 110-230 VAC, 0.2A, 50/60Hz
Design: Continuous operation
Device class: II device
Max. Water temperature: 40°C / 104°F
Inlet: 6mm ID
Outlet: 6mm ID
IP protection: IP24
Safety switch: 5A NC NC contact relay
Self-priming: ✓
| Technical characteristic | Value |
|---|---|
| Item ID | 8348 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Model | FP3391 |
| Manufacturer | Aspen Pumps |
| Manufacturing country | China |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1800 g |
| Net weight | 1800 g |
| Dimensions | 260×100×200mm |
Herstellerinformationen
ASPEN Pumps / Aspen Pumps
EU-Verantwortlicher:
Wolfgang Schüller
Tichauer Weg 30
40231 Düsseldorf
Germany
info@aspenpumps.de
+49 0211 46 79 79
Zubehör
5
4
3
2
1
Loading reviews...
Delete review
