eckerle
Eckerle EE400 NEO tank condensate pump, complete with 6m PVC hose |
Item number: 02205
EAN: 4032979022055
The Eckerle EE400 condensate pump is designed for pumping condensate from air conditioning systems, refrigerated counters, dehumidifiers and gas condensing boilers. - Now new with capacitive sensor technology.
The housing is made of impact-resistant ABS and is chemically resistant to the acidic condensate from condensing boilers.
With the new sensor technology, the sensors work without contact and even under conditions where other systems have long since capitulated.
Pump unit EE400 NEO can also be used in external sumps. Sump height: min. 62 mm max. 70 mm
Includes 6m PVC hose
- New overflow protection thanks to capacitive sensors
- Pump encapsulated/ protection class IP 55
- Compact, space-saving design
- Pump housing made of high-quality plastic, incl. wall bracket
- Pump unit made of high-quality plastic, incl. Wall bracket
- Extremely quiet running and vibration-free
- Integrated non-return valve
| Technical characteristic | Value |
|---|---|
| Item ID | 3759 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 02205 |
| Model | EE 400 NEO |
| Manufacturer | eckerle |
| Manufacturing country | Democratic People's Republic of Korea |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1700 g |
| Net weight | 35320 g |
| Dimensions | 185×85×100mm |
| Customs tariff number | 84135069 |
Herstellerinformationen
Eckerle Technologies GmbH / eckerle ![]()
EU-Verantwortlicher:
Otto Michael Eckerle
Otto-Eckerle-Straße 12A
76316 Malsch
Germany
info@eckerle.com
+49(0)7246920 40
5
4
3
2
1
Loading reviews...
Delete review
