eckerle
Eckerle EKF15-T condensate pump without neutralization for gas condensing boilers with low sump |
Item number: 02040
EAN: 4032979020402
The Eckerle EKF15-T lifting unit with low pan is the most reliable and easiest to install condensate pump on the market for removing condensate from gas heating systems.
Technically high-quality condensate pumping system without neutralization for gas condensing boiler systems
- Noise-reduced oscillating piston pump with high delivery head (up to 10 m)
- Control electronics with run-on time to reduce the switching frequency
- Minimized contact wear on the working and alarm float due to low voltage
- Potential-free switching contact (up to 8 A ohmic load)
- Built-in suction filter and non-return valve
- 230V / 50 Hz / 40VA
- Alarm circuit max. 230 V, 8 A (ohmic load) NO normally open/NC normally closed
- Pressure hose: Ø 6 x 1.5
- Weight (KG): approx. 1.6
- Potential-free switching contact (up to 8 A ohmic load)
| Technical characteristic | Value |
|---|---|
| Item ID | 3748 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Model | EKF15-T |
| Manufacturer | eckerle |
| Manufacturing country | Germany |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1600 g |
| Net weight | 1500 g |
| Dimensions | 244×174×144mm |
| Customs tariff number | 84135069 |
Herstellerinformationen
Eckerle Technologies GmbH / eckerle ![]()
EU-Verantwortlicher:
Otto Michael Eckerle
Otto-Eckerle-Straße 12A
76316 Malsch
Germany
info@eckerle.com
+49(0)7246920 40
5
4
3
2
1
Loading reviews...
Delete review
