Little GIANT
LittleGIANT BTK-7 condensate pump for max. 240kW | Incl. 6m outlet hose | BTK-7
Item number: LG554938
EAN: 0010121549388
EUR 92.40
*
Content
1 piece
Ready for shipping, delivery in 48h
* Excl. VAT excl. Shipping
Proven BTK 7 container pump with large tank for fully automatic pumping of condensate from oil condensing boilers, gas-powered heating systems and air conditioning units where gravity drainage is not possible
- Dimensions: L/W/H = 288/127/178 mm
- For pumping condensate from condensing boilers, air conditioning systems and cooling units
- Motor power 75 watts
- Voltage 230 V - 50 Hz
- Cable length 1.8 m. Max
- Pumping height 4.3 m
- Max. flow rate 4.9 l/min
- Pressure connection 9.5 mm (hose) cable length 1.8 m
- Weight 2.4 kg
- Max. fluid temperature 50°C
- Ph value max. 2.8. protection class IP 20
- Rotatable pump section with 3 inlet openings
- Potential-free contact for safety shutdown or alarm signal
- Incl. PVC hose 6m
- max. rated current: 0.6mA
- optimal operating point: 70l/h at 4.0m
- incl. non-return valve Ø 3/8"
- power cable: 1.8 m with protective contact plug
- condensate acidity: min. PH 2.8
- max. liquid temperature: 50 degrees Celsius
| Technical characteristic | Value |
|---|---|
| Item ID | 3879 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Model | LG554938 |
| Manufacturer | Little GIANT |
| Manufacturing country | Mexico |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2900 g |
| Net weight | 2700 g |
| Dimensions | 315×200×195mm |
| Customs tariff number | 84135069 |
Herstellerinformationen
Franklin Electric Co., Inc / Little GIANT
EU-Verantwortlicher:
Item reviews
()
5
4
3
2
1
Loading reviews...
Do you really want to delete?
Delete review
